Jak na nákup nemovistosti v dražbě

Úvod Informace Jak na nákup v dražbě


Plánujete, že byste si koupili nový dům nebo byt? Zkuste ho vydražit. Nic neriskujete a můžete ušetřit v řádech sta tisíců oproti standardní koupi. Poradíme vám, jak na to. V následujícím článku se dozvíte nejen celý postup krok za krokem, ale také, proč je tak důležité pozorně číst dražební vyhlášku.

Dražba domu online
Elektronická dražba je snadný a komfortní způsob, jak si můžete pořídit nové bydlení. Přihlásíte se elektronicky, požadované dokumenty odešlete poštou nebo v dokumentu PDF s certifikátem (autorizovaná konverze). Samotný proces dražby vyžaduje jen funkční připojení k internetu. Dražit tak můžete v pohodlí domova nebo kdekoli jinde.

Možností, jak se dům nebo jiná nemovitost octne v dražbě, je několik. Tou první je tzv. dobrovolná dražba, pro kterou se rozhodl sám majitel, protože mu tento způsob prodeje nejvíc vyhovuje. Občas ji využívají realitní kanceláře nebo developeři u novostaveb. Druhým typem je tzv. nedobrovolná dražba, o jejíž uspořádání může požádat insolvenční správce, exekutor nebo třeba finanční úřad, když potřebují vymoct dlužnou částku od dlužníka.

Jak na dražbu nemovitosti ?
Připravili jsme pro vás přehledný postup, kde se dozvíte, jak dražba nemovitosti probíhá a co byste neměli podcenit.

Vyberte si dům v pohodlí domova
Informace o tom, jaké nemovitosti se právě draží, najdete na webových stránkách dražebních společností, realitních serverech a v další inzerci. Jsou dostupné také na portálu Centrální adresa, na webu exekutorské komory, kde je uveřejňují exekutoři, nebo například na stránkách České daňové správy. Podívat se můžete samozřejmě i na naši aktuální nabídku nemovitostí a dražeb.

Prohlídka dražené nemovitosti
Přestože u nabídky bývají přiloženy fotografie, určitě využijte možnosti prohlédnout si nemovitost osobně – je lepší vidět vše jak se říká „in natura“. Přeci jen osobní prohlídku žádná fotodokumentace zcela nenahradí. Obvykle bývá vyhlášeno více termínů prohlídek, kdy si můžete draženou nemovitost prohlédnout. Ze zákona musí být umožněny minimálně dvě prohlídky. Pokud vám ani jeden ze stanovených termínů nevyhovuje, zkuste se s pracovníkem domluvit na jiném. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, které by na vás mohlo později čekat, ať už se jedná o chybějící vybavení, jako jsou vytrhaná topná tělesa, nebo třeba skládka uprostřed domu.

Seznamte se vždy pečlivě s dražební vyhláškou
Všechny důležité informace o dražené nemovitosti najdete v dražební vyhlášce. Najdete tu její popis, údaje o velikosti, obytné a užitné ploše a další důležité parametry. Také je tu uvedená počáteční cena, výše minimálního příhozu a nechybí datum a přesný čas jak začátku, tak konce dražby.

U nedobrovolné dražby pak doporučujeme, abyste si v dodatku k dražební vyhlášce ověřili, jestli se věřitel se zástavním právem přihlásil jako první. Zanikají totiž pouze zástavní práva přihlášených věřitelů. Věřitelé s “mladší” zástavou jsou přihlášení automaticky. Také si raději zkontrolujte, jestli na nemovitosti neváznou věcná břemena užívání třetí osoby. Tuto informaci zjistíte v katastru nemovitostí.

Inzerát k dražbě průběžně sledujte
Nejen, že se můžete dozvědět nějaké nové informace, ale také může dojít k určitým změnám, jako je například zrušení dražby. To se občas stává zejména u nedobrovolných dražeb, kdy se dlužníci snaží exekuci zastavit.

Přihlášení do dražby a dražební jistota
Podmínkou vaší účasti v dražbě je složení dražební jistoty, je-li vyžadována. Konkrétně u nemovitostí bývá vyžadována vždy. Podklady k její platbě najdete v dražební vyhlášce. Pokud dražený předmět vydraží někdo jiný, bude vám celá částka vrácena bankovním převodem na účet, který jste uvedli v čestném prohlášení. V případě, že budete v dražbě úspěšní, a bude vám přidělen příklep, je dražební jistota započítána na cenu dosaženou vydražením, odměnu dražebníka a další náklady, které s dražbou souvisí.

Limit při licitování
Dopředu si dobře si rozmyslete, jakou maximální částku jste ochotní v dražbě nabídnout. Pokud by se dražby nikdo další neúčastnil, získáváte nemovitost za počáteční cenu. Spíše ale počítejte s více účastníky. Díky tomu, že si předem stanovíte svůj limit, se pak nenecháte strhnout nechtěným přihazováním.

Kdy se stáváte majitelem vydražené nemovitosti
Nemovitost je vaše v okamžiku nabytí právní účinnosti příklepu v dražbě. Zbývá jen ve stanovené lhůtě doplatit zbývající část ceny, za kterou jste nemovitost vydražili. Poté jsou na vás přepsána vlastnická práva v katastru nemovitostí. Všechny případné právní závady jako například exekuční příkazy jsou vymazány.

Nebezpečí škody přechází na vydražitele předáním nemovitosti. Pokud ji vlastník nepředá, tak je to v poslední den lhůty u standardní dražby a ke dni zaplacení částky u dražby exekutorské.

Financování nemovitosti v dražbě
A ještě důležité upozornění na závěr. Pokud nemůžete vydraženou nemovitost financovat ze svých zdrojů a chcete žádat o úvěr, tak je dobré vše řešit s dostatečným předstihem. Standardní hypoteční úvěr totiž nezískáte, protože dražený byt či dům není možné dát v tomto případě do zástavy. Většina bank si s tím ale poradí a nabídne vám jinou možnost, jako je například tzv. předhypoteční úvěr nebo dočasně nezajištěný úvěr. Jeho nevýhodou bývá vyšší úrok po dobu, než budete danou nemovitostí moct ručit. Většinou je pak nutné zřídit zástavní právo do 12 měsíců, záleží na podmínkách konkrétní banky.

Láká vás nákup nemovitosti v naší dražbě a máte dotazy?
Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.

 



Copyright © 2024,